Ciężarne muszą przebywać w jasnych miejscach

włącz .

Według publikacji w magazynie „Nature”, aby narząd wzroku płodu prawidłowo się rozwijał, potrzebne jest mu do tego światło. Tak zaobserwowali amerykańscy naukowcy ze Szpitala Dziecięcego w Cincinnati i Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, prowadząc badania na myszach. 

To odkrycie rzuca nowe światło na rozwój siatkówki w życiu płodowym oraz powstawanie naczyniopochodnych uszkodzeń oka, zwłaszcza retinopatii wcześniaków, która jest najczęstszą przyczyną ślepoty u dzieci. Z badań wynika, że światło umożliwia dotarcie odpowiedniej liczby fotonów do płodu i aktywuje białko o nazwie melanopsyna, które współodpowiada za właściwy rozwój naczyń krwionośnych i neuronów siatkówki.

Unaczynienie siatkówki rozpoczyna się w czwartym miesiącu życia płodowego, gdy w siatkówkę zaczynają wrastać pierwsze naczynia włosowate. Retinopatia rozwija się u wcześniaków, jeżeli po porodzie na brzegach prawidłowo rozwiniętych naczyń pojawiają się naczynia o nieprawidłowej budowie, uszkodzone przez wolne rodniki. W konsekwencji siatkówka jest niedotleniona, co sprzyja produkcji czynników wzrostu i nieprawidłowej proliferacji tkanki włóknistej i naczyniowej.

Naukowcy zamierzają kontynuować badania, by sprawdzić, w jaki sposób ekspozycja na światło wpływa na podatność wcześniaków na retinopatię oraz inne choroby oczu.
źródło: PAP