Polecamy

Firma Shamir wprowadza na rynek innowacyjne soczewki dla dzieci

włącz .

Firma Shamir wprowadza na rynek innowacyjne soczewki do kontroli postępu krótkowzroczności u dzieci, które spowalniają wydłużanie gałki ocznej poprawiając ogólne samopoczucie i widzenie u dzieci

Shamir Optimee™ to soczewki o klinicznie udowodnionym działaniu spowalniającym wydłużanie osiowe gałki ocznej u dzieci z krótkowzrocznością, zaprojektowane w oparciu o technologię rozogniskowania nowej generacji Shamir Focusflow™. Wprowadzamy nowe, holistyczne podejście do kontroli krótkowzroczności u dzieci, całościowo uwzględniając wrażenia z noszenia okularów. Soczewki chronią wzrok dzieci i zapewniają naturalny wygląd, jednocześnie wspierają naturalną postawę ciała, komfort, pewność siebie i dobre samopoczucie.
Shamir Optical Industry, wiodący na świecie producent soczewek okularowych i część grupy EssilorLuxottica, wprowadza na rynek przełomowe, całościowe rozwiązanie dedykowane spowalnianiu progresji krótkowzroczności u dzieci.

Potwierdzono klinicznie, że soczewki Shamir Optimee™ kontrolują postęp krótkowzroczności, pomagając chronić wzrok dzieci w okresie ich dorastania. Wykraczając daleko poza samą korekcję wzroku i spowalnianie postępu krótkowzroczności, te innowacyjne soczewki wspierają również naturalną postawę ciała i pomagają dzieciom czuć się bardziej komfortowo, naturalnie i pewniej podczas noszenia okularów, poprawiając ich ogólne samopoczucie.

Odpowiedź na rosnące potrzeby
Krótkowzroczność stanowi coraz większy problem. Szacuje się, że obecnie dotyka co trzecią osobę na świecie, a według prognoz do 2050 r. liczba ta wzrośnie do 50%. Miopia u dzieci jest zwykle rozpoznawana w wieku 6-10 lat, kiedy wada postępuje relatywnie szybko. Pogłębianie wady wzroku trwa do 15-18 roku życia, ale w wolniejszym tempie. Wczesne spowalnianie postępu krótkowzroczności jest kluczowe dla zachowania dobrego widzenia i zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia dużej krótkowzroczności wiążącej się z wysokim ryzykiem chorób oczu w wieku dorosłym.

Dostrzegając olbrzymią i rosnącą potrzebę skutecznego spowalniania postępu krótkowzroczności u dzieci, firma Shamir uznała ten projekt za priorytetowy w rozwoju nowego portfolio produktów dedykowanych dzieciom. Spojrzała całościowo na potrzeby i przeżycia dzieci, aby lepiej zrozumieć i poznać co myślą o noszeniu okularów w różnych aspektach ich codziennego życia – nauce, zabawie, kontaktach towarzyskich, relaksie i w trakcie korzystania z urządzeń cyfrowych, tak kluczowym dla obecnego pokolenia dzieci i młodzieży. Zespół Shamir połączył siły z ekspertami z różnych dziedzin, aby przyjrzeć się badaniom na temat psychologicznych i ergonomicznych aspektów rozwoju dziecka, korekcji wzroku i leczenia krótkowzroczności.

Amerykańska psycholog kliniczna dr Monica Shahbaznia Alvarez, która specjalizuje się w Psychologii Rodzinnej i Dziecięcej, jak i Psychologii Pediatrycznej stwierdziła: „Projektując soczewki okularowe dla dzieci i młodzieży z krótkowzrocznością, należy uwzględnić stojące przed nimi wyzwania emocjonalne oraz zrozumieć wpływ okularów na ich obraz siebie i poczucie własnej wartości w kontekście poczucia normalności i przynależności do grupy przez całe życie. Dzieci, które noszą okulary z tradycyjnymi soczewkami jednoogniskowymi, mogą czuć się mniej pewnie, co z kolei może mieć wpływ na ich uczestnictwo w życiu towarzyskim i sporcie. Okulary mogą również wpływać na komfort fizyczny i wygląd dziecka, zwłaszcza jeśli soczewki mają grube krawędzie i tworzą zniekształcony obraz twarzy dziecka, co może stać się powodem do drwin ze strony rówieśników.”

Dr Orit Shenkar, izraelski Terapeuta Zajęciowy i Ekspert od Terapii Postawy Ciała, skomentował: „Wzrok to więcej niż nasze oczy. Dzieci mają tendencję do przyjmowania niewłaściwej pozycji głowy i oczu przy wykonywaniu różnych zadań związanych z widzeniem z bliska. Wiele badań dokumentuje dowody na szkodliwe skutki nawykowego zginania szyi, które powoduje przeciążenia posturalne. Złe nawyki postawy mogą wpływać na poziom uwagi i wyniki szkolne dziecka, co ma daleko idące skutki na układ mięśniowo-szkieletowy i ogólny stan zdrowia dziecka. Ponieważ kości i mięśnie dzieci wciąż się rozwijają, sposób, w jaki na co dzień układają swoje ciało, jest ważny dla ich przyszłego zdrowego rozwoju.”

Całościowe podejście – skuteczność, bezpieczeństwo, estetyka, ergonomia
Wnioski z pogłębionych badań doprowadziły firmę Shamir do opracowania unikalnego, holistycznego rozwiązania, które koryguje krótkowzroczność i spowalnia wydłużanie osiowe gałki ocznej zapewniając jednocześnie korzyści estetyczne, ergonomiczne i dodatkowe bezpieczeństwo, dzięki czemu dzieci mogą czerpać radość z codziennych aktywności, cieszyć się wolnością i pewnością siebie.

Shamir Optimee™ integruje technologię rozogniskowania nowej generacji Shamir Focusflow™, która zapewnia wyraźną centralną strefę pionową zgodnie z korekcją dziecka. Ten obszar ostrego widzenia, zwany Centralnym Kanałem Pionowym, umożliwia płynny ruch gałek ocznych, dzięki czemu dzieci mogą skupić się na czynnościach związanych z widzeniem w bliży i na wszystkich odległościach, bez nadmiernego zginania szyi. Ta unikalna, niekoncentryczna konstrukcja soczewek zapewnia znacznie cieńsze krawędzie niż w tradycyjnych soczewkach do korekcji krótkowzroczności. Radykalnie zmniejsza efekt „cut-in” – zniekształconego konturu twarzy widocznego podczas patrzenia na dziecko czy na selfie, który występuje w przypadku standardowych soczewek jednoogniskowych do korygowania krótkowzroczności. Wyprodukowane w technologii FreeForm™ soczewki Shamir Optimee™ są idealnie przejrzyste. Połączenie tych innowacji pozwala dzieciom wyglądać i czuć się bardziej naturalnie. Soczewki wykonane z wykorzystaniem Shamir Metaform™ są do 18 razy mocniejsze niż wymagania normy FDA2, dzięki czemu dzieci mogą bezpiecznie nosić okulary nawet podczas intensywnych zajęć na świeżym powietrzu.

Potwierdzona skuteczność
W Izraelu prowadzone jest badanie kliniczne przez prof. Yaira Morada, który porównuje postęp krótkowzroczności i wydłużanie osiowe gałki ocznej przy noszeniu Shamir Optimee™ i tradycyjnych soczewek jednoogniskowych na grupie 126 dzieci w wieku 6-13 lat. Główny wynik z pierwszego roku badań pokazuje, że wzrost gałki ocznej u dzieci poniżej 10 roku życia został spowolniony średnio o 43%. Wydłużenie osiowe gałki oka jest najbardziej obiektywnym pomiarem postępu krótkowzroczności, oprócz samej progresji wady wzroku.

To samo badanie wykazało, że 1 na 3 małych dzieci doświadczyło naturalnego wzrostu gałek ocznych, tak jakby nie było krótkowzroczne. Gdy oboje rodzice byli krótkowzroczni, progresja wady wzroku u dziecka była średnio o 45% wolniejsza. Jeśli chodzi o przestrzeganie zaleceń, dzieci nosiły okulary z soczewkami Shamir Optimee™ średnio przez 14 godzin dziennie, podobnie jak okulary jednoogniskowe, co wskazuje, że czuły się komfortowo nosząc soczewki Shamir Optimee™. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie American Journal of Ophthalmology.3

Soczewki Shamir Optimee™ do kontroli postępu krótkowzroczności są przeznaczone dla dzieci, zgodnie z zaleceniem okulisty lub specjalisty ochrony wzroku, zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju. Są dostępne w wielu indeksach od 1.50 do 1.74, w zakresie od +0.50 [D] do -10.00 [D]. Mogą być bezbarwne lub fotochromowe Transitions (zielone lub szare).

Koncentrując się na poprawie jakości życia
Yagen Moshe, Dyrektor Generalny Shamir, powiedział: „Holistyczne podejście, jakie kryje się za Shamir Optimee™, odzwierciedla szerokie spojrzenie, jakie przyjmujemy, mając na celu poprawę jakości życia naszych klientów, dzieci i dorosłych. Bierzemy pod uwagę nie tylko potrzeby w zakresie korekcji wzroku, lecz także patrzymy oczami naszych klientów na to, jak doświadczają codziennych czynności. Prowadzimy również szeroko zakrojone badania, a następnie stosujemy najbardziej zaawansowane technologie, by zapewnić wysokiej jakości rozwiązania w zakresie soczewek okularowych dostosowanych do różnych potrzeb.
W przypadku naszych nowych soczewek dla dzieci uwzględniliśmy również potrzeby i obawy rodziców. Wprowadzenie na rynek Shamir Optimee™ to ważny krok dla firmy Shamir. Kontynuuje naszą długą tradycję opracowywania innowacyjnych, wysokowydajnych soczewek, ustanawia nową kategorię produktów dedykowanych dzieciom. Koncentrujemy się na ochronie wzroku i dobrego samopoczucia dzieci, dbamy o ich bezpieczeństwo, komfort, pewność siebie i wyraźne widzenie, teraz i w przyszłości.”

W Polsce soczewki Shamir Optimee™ do kontroli krótkowzroczności będą dostępne wiosną 2024 r.

O firmie Shamir
Założona w 1972 roku Shamir Optical Industry Ltd, zyskała reputację lidera w innowacyjnym rozwoju soczewek okularowych poprawiających wydajność i styl życia i jest zaliczana do 10 najlepszych światowych liderów w tej dziedzinie. Jej przełomowe centrum badawcze znajduje się w kibucu Shamir, w izraelskim regionie Górnej Galilei. Grupa Shamir zatrudnia ponad 2500 pracowników w 23 zakładach i spółkach zależnych na całym świecie, w tym w 19 zakładach produkcyjnych. W 2022 roku Shamir w pełni dołączył do EssilorLuxottica.

1. Holden et al, “Global prevalence of myopia and high myopia and temporal trends from 2000 through 2050", Ophthalmology tom 123, maj 2016.
2. „Shamir Optical Industry Ltd. Metaform™ soczewki zostały przetestowane przez niezależne laboratorium zewnętrzne, COLTS™ Laboratories. Laboratorium przetestowało dziesiątki soczewek Metaform™, a wyniki pokazują, że soczewki Metaform™ są do 18 razy mocniejsze niż wymagania normy FDA. Aby uzyskać pełne wyniki testu, skontaktuj się z lokalnym zespołem Shamir.”
3. Yuval C, Otzem C, Laura BS, Shirel R, Dana GN, Atalia W, Noam B, Nir E, Yair M. Evaluating the Effect of a Myopia Control Spectacle Lens Among Children in Israel: 12-Month Results. Am J Ophthalmol. 2023 Sep 9;257:103-112. doi: 10.1016/j.ajo.2023.08.019. Wydanie elektroniczne przed papierowym. PMID: 37690499.

Aktualności

  • Default
  • Title
  • Date
  • Random
load more hold SHIFT key to load all load all