Polecamy

Nowy numer Optyki 3/2023

włącz .

Szanowni Państwo,

Ten numer OPTYKI dociera do Państwa tuż przed rozpoczęciem wakacji. Jednak bynajmniej wakacyjny i beztroski nie jest. Zapewne duża część z Państwa śledziła bieg wydarzeń w mediach społecznościowych, zatem wiecie, że nastąpiła wielka eskalacja emocji związana z Ustawą o niektórych zawodach medycznych. Wystąpienia kilku osób na konferencji „Optometria 2023”, próbujących uspokoić nastroje, jak choćby przez Sylwię Kropacz-Sobkowiak i Konrada Abramczuka, jako reprezentantów PTOO, nieustannie biorących udział w procedowaniu ustawy wywołały jednakże oddźwięk na rozmaitych grupach na Facebooku. Do tego doszły wydarzenia w Sejmie, które doprowadziły sytuację do wrzenia. Dlatego publikujemy stanowisko Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki oraz Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, aby mogli Państwo zapoznać się z dotychczasowymi i bieżącymi pracami nad ustawą, a następnie – nad rozporządzeniem. Nie wykluczamy, że w kolejnym numerze pojawią się nowe oświadczenia, zatem wszyscy trzymamy rękę na pulsie. Nie zapominamy o Ustawie o wyrobach medycznych, z czego najnowszą relację przygotowała Katarzyna Kroner, za co bardzo dziękujemy.
A co poza tym w tym numerze? Sporo najnowszej mody okularowej, sporo ważnych marketingowych tematów (jak zawsze nieoceniony Tomasz Krawczyk i Wojciech Ławniczak) oraz optyczno-optometrycznych objaśnień (Michał Frączek, Maciej Ciebiera, Zbigniew Stojałowski). Tyflologią jak zwykle zajęła się fantastyczna specjalistka Justyna Chylewska, dr n. med. Anna Maria Ambroziak zdaje sprawozdanie z najnowszych doniesień medycznych. Doktor Ambroziak była promotorką pracy Julii Woźniak na temat ektazji rogówki i ten artykuł publikujemy w dziale „Optyka – nauka”, wraz z tekstem o widzeniu przestrzennym (Martyna Kępińska, dr med. Małgorzata Burduk).
Nasza współpracownica Dominika Olkowska kontynuuje swój alfabetyczny cykl o rozmaitych schorzeniach ocznych, a także przeprowadziła wywiad z Luizą i Robertem Polakami, którym za podzielenie się z naszymi czytelnikami częścią swojego życia jesteśmy bardzo wdzięczni.
Publikujemy relacje z wielu wydarzeń, które tej wiosny odbywały się licznie. Wymienimy tutaj tylko dwa najważniejsze wydarzenia, czyli poznańską konferencję PTOO i EAOO, połączoną z walnym zebraniem ECOO, a także „Optometrię 2023”, dzieło Polskiego Stowarzyszenia Soczewek Kontaktowych. Na obu konferencjach wiele się działo, a polscy i zagraniczni wykładowcy prowadzący prezentacje oraz warsztaty dawali z siebie wszystko, aby przekazać swoją wiedzę naszym specjalistom. Po relacje z tych i innych wydarzeń (jak choćby 170 lat firmy Bausch + Lomb, gratulacje!) zapraszamy do lektury tego numeru OPTYKI. Oczywiście polecamy dział „Aktualności” z najświeższymi informacjami naszych reklamodawców o ich nowych produktach i działaniach.
Życzymy pięknych, wymarzonych wakacji, a kolejny numer OPTYKI – już w sierpniu.

Aktualności

  • Default
  • Title
  • Date
  • Random
load more hold SHIFT key to load all load all