Polecamy

Nowy numer Optyki 1/2023

włącz .

Szanowni Państwo,
Tym numerem otwieramy nowy rok w branży optycznej. Co najważniejsze, na początku roku pojawiły się dwie ustawy, o wyrobach medycznych i o niektórych zawodach medycznych. Gorąco Państwa zachęcamy do uważnego zapoznania się z artykułami odnośnie wyżej wymienionych ustaw, które zdecydowanie dotyczą naszej branży. Dzięki KRIO (piórem mecenas Katarzyny Kroner) i Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki | www.ptoo.pl (Konrad Abramczuk) można być na bieżąco z tymi zmianami prawnymi, mającymi wielki wpływ na codzienne funkcjonowanie naszego środowiska. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania oraz nie chroni przed odpowiedzialnością, a kary są bardzo dotkliwe. Nastąpiły też zmiany w prawie konsumenckim, o czym informacje pojawią w kolejnym numerze.
Jak zwykle w pierwszym noworocznym numerze publikujemy prognozy na nowy rok, prosząc przedstawicieli branży o podsumowanie starego, trudnego roku i o to, co może nas czekać w bieżącym. Dziękujemy bardzo za te wypowiedzi, bowiem dają one różną perspektywę, zarówno ze strony firm, jak i samych specjalistów. Ponadto nie mogło oczywiście zabraknąć kontynuacji rozmów z nieocenionym Tomaszem Krawczykiem ze Stainer Consulting (tym razem o ego). W budowaniu wizerunku marki pomocny z pewnością będzie też tekst Wojciecha Ławniczaka, który prezentuje ciekawe podejście do tematu (publikowany dzięki uprzejmości firmy Alcon Experience Academy Polska).
Dział optyczny reprezentują Maciej Ciebiera (sferometr) i dr hab. inż. Marek Zając (technologia free-form). Ciekawe przypadki w gabinecie optometrycznym nadal opisuje Zbigniew Stojałowski z Pomorski Cech Optyków, zaś inż. Joanna Samól i dr inż. Malwina Geniusz z Politechniki Wrocławskiej przeprowadziły badania parametrów widzenia u dzieci trenujących koszykówkę.
W tym numerze mamy trochę historii optycznej – bydgoscy Autorzy przygotowali omówienie binokli znalezionych w toruńskim kościele św. Jakuba, zaś Magdalena Więckowska i Konrad Abramczuk opisują „kanon piękna” u Majów, wiążący się z zezem.
„Optyka – nauka” to zakończenie cyklu mgr Agaty Ciecierskiej i dr med. Małgorzaty Seredyki-Burduk o wpływie nauki zdalnej na narząd wzroku studentów, a dr Seredyka-Burduk jest też współautorką kolejnej odsłony o podstawowych patologiach rogówki.
Dr n. med. Anna Maria Ambroziak ze Świat Oka Centrum Okulistyczne podsumowuje najnowsze badania dotyczące miopii i metod jej korekcji. Dominika Olkowska kontynuuje Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku oraz rozmawia z Katarzyną i Wojciechem Krawczykami nie tylko o pracy. Na końcu numeru znajdą Państwo pierwszą część encyklopedii skrótów okulistycznych.
Zapraszamy również do zapoznania się z aktualnościami firm, instytucji i cechów. Wiosną rozpocznie się sezon konferencyjny dla naszej branży – zapowiadają je Johnson&Johnson Vision, Lubelski Cech Optyków, Cech Optyków w Warszawie, Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki | www.ptoo.pl (EAOO European Academy of Optometry and Optics) i Polskie Stowarzyszenie Soczewek Kontaktowych. Będzie się działo.
Do zobaczenia!
Gazeta OPTYKA skierowana jest wyłącznie do profesjonalistów i specjalistów ochrony wzroku. Nie wolno udostępniać gazety klientom i osobom spoza branży ze względu na Ustawę o wyrobach medycznych.

Aktualności

  • Default
  • Title
  • Date
  • Random
load more hold SHIFT key to load all load all