Polecamy

Nowy numer Optyki 6/2022

włącz .

Szanowni Państwo,

Tym szóstym w 2022 roku, przedświątecznym numerem serdecznie Państwu dziękujemy za prenumeratę, obecność, opinie i wszelkie interakcje związane z publikacjami w OPTYCE.
Chociaż w mediach już od listopada panuje świąteczna atmosfera, to u nas wciąż motywująco, naukowo i specjalistycznie. Nie zabraknie jednak piękna, inspiracji i optymizmu na przyszły rok, co zapowiadają najnowsze kolekcje mody okularowej.
Zapraszamy do analizy wystroju własnego salonu (strefa marki, Grzegorz Rozmus z LAPUU Furniture Design) oraz do wsłuchiwania się w potrzeby klienta i – ostatecznie – nazwania tychże potrzeb (Tomasz Krawczyk i Aleksandra Dębska ze Stainer Consulting).
Dział „Optyki” reprezentuje nieoceniony Michał Frączek z ABC Optyki, tym razem dokładnie charakteryzując soczewki polaryzacyjne. Maciej Ciebiera oraz Rafał Brygoła zajmują się wymagającym tematem sumowania cylindrow, zaś Damian Biernacki podsumowuje kwestię wpływu parametrów indywidualnych soczewek progresywnych na widzenie.
Ciekawe przypadki, napotkane w swoim gabinecie optometrycznym, nadal opisuje Zbigniew Stojałowski Pomorski Cech Optyków. Fantastyczne sprawozdanie ze swoich starań i osiągnięć jako FCOVD publikuje Grzegorz Lewicki – to dopiero jest inspiracja do rozwoju zawodowego, wielkie gratulacje!
Nasza współpracowniczka Dominika Olkowska przygotowała kolejną część alfabetu Specjalisty Ochrony Wzroku, tym razem – litera C. Ponadto rozmawia z Konrad Abramczuk o jego pozaoptometrycznych pasjach oraz relacjonuje swoj pobyt na American Academy of Optometry.
Znakomita doktor Anna Maria Ambroziak teraz zajęła się jakże istotnym tematem, jakim są psychosomatyczne aspekty korekcji prezbiopii.
Dział „Optyka – nauka” reprezentują dwa artykuły. Jeden z nich poświęcony jest strukturze kwalifikacji zawodu optometrysty i był opracowywany podczas seminarium magisterskiego z prof. Ryszard Naskręcki. Czy to jest model, do ktorego powinniśmy dążyć? Na te pytania starają się odpowiedzieć Autorki: Julia Pach, Wiktoria Jakubowska, Magdalena Nowak i Aleksandra Grabowska. Drugi z tekstów to kontynuacja opisu wpływu nauki zdalnej na narząd wzroku (Agata Ciecierska, Małgorzata Seredyka-Burduk). Dr med. Małgorzata Seredyka-Burduk jest po raz kolejny współautorem cyklu na temat patologii rogowki – w tym numerze bydgoscy Autorzy zajęli się schorzeniami infekcyjnymi.
O znaczeniu nabłonka rogówki w powikłaniach po soczewkach kontaktowych, w oparciu o swoją pracę licencjacką, pisze Natalia Stachaczek (współautorzy to Patryk Młyniuk i prof. Bartłomiej J. Kałużny).
Bardzo polecamy lekturę tekstu, który napisała Justyna Chylewska odnośnie dostępności polskich muzeów dla osób słabowidzących i niewidomych – to naprawdę niesamowite, jak wiele się zmienia i – czy my sami, odwiedzający muzea – jesteśmy w stanie to zauważyć?
W tym numerze nie mogło zabraknąć informacji Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki z warsztatów z prof. Wc Maples i prof. Anna Przekoracka-Krawczyk oraz sprawozdania z Walnego Zgromadzenia ECOO na Malcie. Aż trudno uwierzyć, że kolejne spotkanie odbędzie się w maju u nas w kraju, w Poznaniu, przy okazji konferencji EAOO European Academy of Optometry and Optics.
Ponadto znajdą u nas Państwo inne aktualności, wydarzenia, te z KRIO, cechów, jak i oczywiście relację z Kongresu KRIO w Karpaczu. Dziękujemy Państwu za wszystkie spotkania, rozmowy i odwiedziny na naszym stoisku, które, jak zawsze z wielką przyjemnością, dzieliliśmy z Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki | www.ptoo.pl.

Aktualności

  • Default
  • Title
  • Date
  • Random
load more hold SHIFT key to load all load all