Temat kontaktologiczny kontynuują Małgorzata Pachniewicz, Jakub Płóciennik i Katarzyna Przekoracka, opisując przyszłość soczewek kontaktowych – wiele rozwiązań brzmi nadal futurystycznie, ale już funkcjonuje, jak choćby soczewki kontaktowe z komórkami macierzystymi (pomoc w odzyskaniu widzenia) lub czujnikami podczerwieni z grafenu (widzenie w ciemności). Fascynująca przyszłość przed nami!
Mgr Joanna Kostańska-Nowacka, która rok temu wygrała polski finał programu stypendialnego FORCE, publikuje u nas artykuł w dziale „Optyka – nauka” powstały w oparciu o zwycięską pracę, a poświęcony noszeniu soczewek kontaktowych przez pacjentów z cukrzycą typu I. Przypominamy o przyznawaniu 2 punktów naukowych za publikacje w naszym czasopiśmie. Zapraszamy!
Dr Jacek Pniewski odpowiada na pytanie, czy i jak soczewki okularowe o mocy zero wpływają na widzenie. Oczywiście nie mogło zabraknąć też tekstów naszych marketingowych autorów, Tomasza Krawczyka i Adama Mamoka.
Na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego ruszą w październiku czteroletnie Europejskie studia optyki okularowej i optometrii, przygotowujące do wykonywania zarówno zawodu optyka okularowego, jak i optometrysty. Prof. Kowalczyk przetłumaczył dla nas felieton Jorge Rubio, opublikowany w hiszpańskim czasopiśmie optycznym „Optimoda”, w którym autor pisze właśnie o zawodzie optyka-optometrysty.
Jak to zwykle wiosną niezwykle wiele dzieje się w branży – sympozja, konferencje, prezentacje nowych kolekcji i produktów. W tym numerze znajdą więc Państwo liczne relacje z tych wydarzeń, jak również rozbudowany dział „Aktualności”. Sytuacja w polskiej optyce i optometrii jest w tych miesiącach bardzo dynamiczna.
A my z częścią naszych czytelników spotkamy się wkrótce we Wrocławiu, na konferencji „Optometria 2016”.
Do zobaczenia!