Kilka artykułów jest poświęconych dzieciom: Sylwia Jędrzejewska pisze o rozwoju embrionalnym gałki ocznej, dr n. hum. Maja Urzędowska o widzeniu i odruchach, zapowiadając też majową konferencję „SpójrzMY dziecku w oczy”, a o przesiewowych badaniach wzroku dzieci piszą mgr inż. Kaja Sarota oraz dr inż. Malwina Geniusz.

Wspaniała Dominika Olkowska prezentuje kolejną część Alfabetu Specjalisty Ochrony Wzroku, rozmawia z optometrystką Marią Brejnak w ramach cyklu „nie samą pracą specjalista żyje”, a także podsumowuje IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych, w którym uczestniczyła jako Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki i wzięła udział w debacie wraz z prof. Markiem Rękasem, konsultantem krajowym ds. okulistyki.

Dr n. med Anna Maria Ambroziak omawia tym razem problem przewlekłego dyskomfortu i bólu na powierzchni oka. II część artykułu na temat diety wpływającej na parametry wzrokowe publikują mgr inż. Jessika Liguz, dr inż. Agnieszka Jóźwik oraz inż. Anna Boguta. Nasi bydgoscy Autorzy kontynuują rozpoczęty w poprzednim numerze cykl o patologiach spojówki.

Publikujemy również, za pośrednictwem Rynku Zdrowia, wypowiedzi prof. Marka Rękasa, dotyczące m.in. wprowadzenia optometrystów do systemu opieki zdrowotnej.

Nie mogło zabraknąć opisu wydarzeń, których, jak zwykle wiosną w naszej branży, odbyło się wiele, jak chociażby Sympozjum VisPEP na Uniwersytecie Warszawskim, konferencja Alcon, Bausch+Lomb, SZAJNA oraz otwarcie linii produkcyjnej SEIKO. Mamy też wiele zapowiedzi nadchodzących, jak OPTOMETRIA 2024 w Krakowie, sierpniowa konferencja naukowa we Wrocławiu czy Clinical Optometry, organizowana przez PTOO w listopadzie w Warszawie. Zachęcamy też do zapoznania się z aktualnościami od naszych reklamodawców.

Zapewne z wieloma z naszych Czytelników spotkamy się w kwietniu w Krakowie. Już cieszymy się na rozmowy, które dają nam energię do dalszego działania.

Zapraszamy do lektury!