Polecamy

Nowy numer Optyki 4/2020

włącz .

Szanowni Państwo

Cieszymy się niezmiernie, że mogliśmy regularnie wydać nowy numer OPTYKI. Udało się to dzięki naszym reklamodawcom i ich wierze w powrót do normalności. Dzięki nim mogą Państwo zapoznać się z ciekawą treścią najnowszego numeru OPTYKI, co jest oczywiście również zasługą naszych znakomitych Autorów.
Tradycyjnie już numer sierpniowy w dużej mierze poświęcamy widzeniu dzieci, co zawsze jest niezwykle istotną problematyką, ale szczególnie ważnym tematem stało się w obliczu pandemii koronawirusa. Dlatego o krótkowzroczności w czasach zarazy pisze u nas dr n. med. Anna Maria Ambroziak, zaś wytyczne odnośnie przesiewowych badań wzroku dla dzieci przedszkolnych porównuje z innymi krajami mgr Zofia Owczarek (na podstawie swojej pracy magisterskiej). O diagnostyce i korekcji nadwzroczności pisze specjalistka w tym zakresie, czyli dr Monika Czaińska. Mgr Justyna Kiermasz oraz dr hab. Jacek Pniewski publikują u nas artykuł na temat autorefraktometrii u dzieci, zaś swoje kontaktologiczne „Tips & Tricks” co do aplikacji soczewek kontaktowych dzieciom – mgr Tomasz Popielewski. Swoim doświadczeniem w badaniu dzieci z rozmaitymi dysfunkcjami dzieli się Dorita Józwa, właścicielka salonu optycznego „Kret Okodeusz”. Polecamy również artykuł o sprzedaży okularów dziecięcych, który dla nas napisała mgr inż. Izabela Trzcinowicz, optometrystka i pedagog.


Wpływ leków na narząd wzroku kontynuuje opisywać międzynarodowe trio (dr Greg Caldwell, mgr Dominika Olkowska oraz mgr Krzysztof Skalski). Nasi bydgoscy Autorzy tym razem skoncentrowali się na metodach diagnostyki jaskry (Paweł Stępniewski, mgr Waldemar Błoch, dr med. Małgorzata Seredyka-Burduk), zaś kolejna grupa z UMK przygotowała artykuł „Pomiar menisku łzowego za pomocą tomografii OCT” (Kinga Zalewska, Dominika Kalwa, mgr Patryk Młyniuk, prof. dr hab. n. med. Bartłomiej J. Kałużny). Poprosiliśmy też naszego fantastycznego współpracownika, jakim jest dr hab. Jacek Pniewski, o artykuł na temat światłowrażliwości, a to w kontekście e-konferencji Grupy Essilor, której byliśmy patronem medialnym.
Ze stałych rubryk polecamy felieton młodej optometrystki (mgr Karolina Żaglewska), a w tym numerze nieoceniona stylistka Patrycja Grzybowska poleca okulary dla blondynek. Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki wybrało nowy Zarząd, przy okazji przypominając o swojej 25-letniej już historii, zaś my relacjonujemy dwa inne wydarzenia, które siłą rzeczy odbyły się w cyfrowym świecie, mianowicie konferencję „Optometria 2020” oraz niezwykle interesujący wykład w ramach Akademii Bausch + Lomb, no ale jak mogło być inaczej, skoro przygotował go Zbigniew Kowalski.
Przy zamykaniu tego numeru dowiedzieliśmy się, że tegoroczna edycja targów Silmo została odwołana. Mamy nadzieję, że zobaczymy się z Państwem w Poznaniu, a tymczasem – prosimy dbać o siebie i pozostać w zdrowiu.
Zapraszamy do lektury!

Aktualności

  • Default
  • Title
  • Date
  • Random
load more hold SHIFT key to load all load all